Чл. 200 КТ. Дължи ли се обезщетение за злополука при настъпила неработоспособност под 50 %?

Дали разпоредбата на чл. 200 КТ дава възможност за ангажиране отговорността на работодателя за претъпени от работника вреди в резултат на трудова злополука или професионално заболяване при настъпила трайна нетрудоспособност от 50% и под 50%? Отговорността на работодателя на осн. чл. 200, ал. 1 КТ може да се ангажира независимо от процента на настъпила в […]

Николай Стоянов

02.08.2022
"

към статията

Дали разпоредбата на чл. 200 КТ дава възможност за ангажиране отговорността на работодателя за претъпени от работника вреди в резултат на трудова злополука или професионално заболяване при настъпила трайна нетрудоспособност от 50% и под 50%?

Отговорността на работодателя на осн. чл. 200, ал. 1 КТ може да се ангажира независимо от процента на настъпила в резултат на злополуката или професионалното заболяване трайна неработоспособност, призната с решение на ТЕЛК / НЕЛК/, доколкото работодателят е отговорен за всички причинени на работника вреди при и по повод изпълнение на възложената работа.

Решение № 125/30.06.2011 г., гр. д. № 1028/2010 г., III г.о., ВКС

2 Коментари

  1. Григор Тодоров Петров

    Получх инфаркт на работа на26.08.22.г.летище Бургас По трудов договор от10.06.22.гдо30.08.22гВ момента съм болничен за втори пореден месец до29.10.22.г.,а те прекратяват договора Аз не съм се възстановил,трудно говоря, изкривена лицева част,скована лява ръка, трудно подвижен и реагиращ.Какво да направя???0887690390

    Отговор
    • uvolni.me

      Здравейте, ако работпдателят Ви е прекратил трудовия, можете да обжалване заповедта, двумесечен срок от нейното връчване.

      Отговор

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.